Montare comenzi "volan" pentru controlul medianav

Post Reply
User avatar
georgescu.alexandru
Posts: 22
Joined: Thu Dec 15, 2022 11:24 pm

Montare comenzi "volan" pentru controlul medianav

Post by georgescu.alexandru »

Desigur, ai nevoie de o telecomandă de la Renault sau Dacia pentru retrofitting: am preferat această variantă deoarece cablurile sunt deja conectate aici, urmatorul va fi utilizabil și din punct de vedere al funcționalității, dar este nevoie de mai multă muncă manuală.Cablul vine pe lateral un mufă raster cu contacte sertizate pentru radio, distanța dintre contacte 4 x 2 la 2,54 mm de capacul compartimentului volanului trebuie desigur îndepărtat.

Image


Este necesară o șurubelniță T20 pentru a slăbi cele 3 șuruburi de pe capacul inferior al volanului. 2 poate fi găsit prin rotirea volanului cu 90° la stânga sau la dreapta. Al treilea poate fi apoi găsit în mijloc pe partea inferioară. Partea superioară a capacului volanului este doar conectată. Deoarece Spring nu are suport pentru comenzile de pe coloana de directie, am scos suportul de pe comenzi si le-am infiletat direct pe capac. Se poate argumenta despre poziționarea perfectă. De fapt, ar trebui să fie puțin mai sus, dar apoi ar ateriza pe bump pentru chei și la un moment dat ar intra în contact cu pârghia ștergătoarelor.

Image


Image


Image

Image

Fișa trebuie alocată după cum urmează, pentru o mai bună înțelegere sunt incluse direct schemele de circuit ale funcționării: Din MediaNav arată astfel: Pentru o mai bună înțelegere iată alocarea mufei, partea radio: În meniul MediaNav, apoi trebuie activată funcția (săgeată roșie) , am luat tipul 2, dar nu am încercat încă celelalte variante și nu știu unde sunt diferențele


Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Post Reply